Konkurs Przyrodniczy Bee

Konkurs przyrodniczy rozgrywany jest w dwóch ligach; dla uczniów klas 5 i 6, którzy współzawodniczą ze sobą, a także dla uczniów klas 7 i 8. Pytania wielokrotnego wyboru w teście OREK, a także te otwarte na dalszych etapach rozgrywek, oparte są w znacznym stopniu na polskiej podstawie programowej, chociaż ich zakres nie jest do niej ograniczony. Wiedza wymagana od uczestników konkursu jest wszechstronna, a poruszane zagadnienia mają na celu wzbudzenie w zawodnikach ciekawości do otaczającego nas świata i inspirację do zgłębiania kolejnych dyscyplin.

Pytania

Pytania dla uczniów klas 5 i 6 skupiają się na sprawdzeniu wiedzy z lekcji biologii, natomiast te dla uczniów klas 7 i 8 dotyczą również chemii i fizyki. Dodatkowo, wśród pytań mogą znaleźć się także takie dotyczące innych dyscyplin nauk ścisłych, np. astronomii, informatyki, matematyki czy historii nauki, które zostały zbiorowo określone poniżej jako „inne”.

Tutaj możesz poznać formułę przeprowadzania Przyrodniczego Bee, a także sposób punktacji, który jest wspólny dla wszystkich konkursów IAC Polska w roku szkolnym 2021/22.

Zagadnienia

Poniżej znajdują się zagadnienia programowe z uwzględnieniem podziału na ligi oraz na konkretne etapy konkursu.

Liga 5-6

Test OREK (Online Regionalny Egzamin Kwalifikacyjny)

Łącznie 50 pytań wielokrotnego wyboru

 • Biologia – 35 pytań

 • Inne – 15 pytań

Zawody Regionalne i Krajowe

Łącznie 25 pytań Bee w jednej rundzie

 • Biologia – 15 pytań

 • Inne – 10 pytań

Każdy zawodnik uczestniczy w trzech rundach eliminacyjnych, co oznacza, że na pewno zmierzy się z trzema zestawami 25 różnych pytań o tej samej dystrybucji, tj. o tej samej liczbie pytań sprawdzających wiedzę z zakresu zagadnień wypisanych w sekcji wyżej. Zawodnicy z odpowiednią ilością punktów zostają zakwalifikowani do rundy finałowej. W ostatniej rozgrywce uczestnicy z najwyższą liczbą punktów mierzą się z czwartym zestawem 25 pytań.

W lidze 5-6 uczniowie mogą się spodziewać pytań z zakresu biologii opartych o dział I (Organizacja i chemizm życia) oraz o dział II (Różnorodność życia) wymagań szczegółowych podstawy programowej, które znajdziesz tutaj.

Liga 7-8

Test OREK (Online Regionalny Egzamin Kwalifikacyjny)

Łącznie 50 pytań wielokrotnego wyboru

 • Biologia – 18 pytań

 • Chemia – 11 pytań

 • Fizyka – 11 pytań

 • Inne – 10 pytań

Zawody Regionalne i Krajowe

Łącznie 30 pytań Bee w jednej rundzie

 • Biologia – 9 pytań

 • Chemia – 6 pytań

 • Fizyka – 6 pytań

 • Inne – 9 pytań

Każdy zawodnik uczestniczy w trzech rundach eliminacyjnych, co oznacza, że na pewno zmierzy się z trzema zestawami 30 różnych pytań o tej samej dystrybucji, tj. o tej samej liczbie pytań sprawdzających wiedzę z zakresu zagadnień wypisanych w sekcji wyżej. Zawodnicy z odpowiednią ilością punktów zostają zakwalifikowani do rundy finałowej. W ostatniej rozgrywce uczestnicy z najwyższą liczbą punktów mierzą się z czwartym zestawem 30 pytań.

W lidze 7-8 uczniowie mogą się spodziewać pytań z zakresu biologii, chemii oraz fizyki opartych o całość wymagań szczegółowych podstawy programowej, które znajdziesz tutaj.

Materiały przykładowe

Poniżej znajdują się zestawy pytań, które pozwolą Ci zapoznać się z formułą konkursu i poziomem wymaganej wiedzy, a także dobrze przygotować się do uczestnictwa w Konkursie Przyrodniczym Bee.

Dodatkowe przykładowe pytania

Przykładowe pakiet dla szkół ponadpodstawowych (w obu Ligach użyto tych samych pytań) w naszych amerykańskich turniejach możesz pobrać tutaj. Znajdą tu Państwo przykładowe pytania oraz te, których użyto podczas turniejów.